5% تخفیف برای تمامی پک های سلامتی با دمنوش نیوشا و اعمال در سبد خرید | ارسال رایگان برای خریدهای بالاتر از 300 هزار تومان

کبد چرب : از سیر تا پیاز تشخیص تا درمان

محمد مکابرمحمد مکابر
جایگاه کبد در بدن

کبد چرب امروزه یکی از بیماری هایی است که متاسفانه تعداد زیادی از افراد جامعه را درگیر خود کرده است. این بیماری بر اساس میزان چربی کبد در ۴ گرید تقسیم بندی می شود. بسیاری از افرادی که دچار گرید ۱ یا گرید ۲ این بیماری هستند حتی نمیدانند که دچار این عارضه شده اند. چرا که این بیماری در مراحل اولیه ابتلا شدن، فاقد هرگونه علائم ظاهری است.

با پیشرفت کبد چرب، فرد مبتلا به این عارضه دچار برخی علائم می شود که در این متن به آنها اشاره شده است.

 

اگر میخواهید همه چیز را درباره کبد چرب ، علائم کبد چرب و درمان کبد چرب بدانید تا آخر این نوشته با ما باشید:

 

 

کبد و وظایف آن در بدن 

کبد اندامی است در سمت راست حفره شکمی و بالای اندام های گوارشی. این اندام یکی از مهم ترین اندامهای موجود در بدن می باشد که بدون آن زندگی کردن ممکن نیست. افراد بدون دست، پا، معده، چشم، گوش و حتی کلیه می توانند به زندگی خود ادامه دهند؛ اما بدون کبد زندگی کردن ممکن نخواهد بود.

 

 

liver position in human body 01 - کبد چرب : از سیر تا پیاز تشخیص تا درمان

 

وظایف کبد در بدن چیست ؟

کبد در بدن وظایف بسیار مهمی دارد که برخی از اصلی ترین آنها در ادامه آمده است :

 

۱- ساخت و ترشح صفرا.

۲- ذخیره ی گلیکوژن یا نشاسته حیوانی۔

۳- سم زدایی از بدن

۴- دفع کردن مواد زاید.

 

اگر چه هر یک از چهاروظیفه ی فوق دارای اهمیت فوق العاده ای برای ادامه زندگی است؛ اما ترشح صفرا شاید مهمترین کار کبد به شمار آید.

 

 

 

 

 

صفرا چیست ؟

صفرا هم یک ماده ی ترشحی کبد محسوب می شود و هم ماده ی دفعی. بدین معنی که از لحاظ حل و جذب مواد چربی در موقع هضم غذا و تا حدی کمک به حرکات دودی روده ماده ی ترشحی به حساب می آید، و چون از مواد حاصل از تجزیه ی ماده ی رنگی خون (هموگلوبین) و مقداری مواد پروتئینی حاصل از سوخت و ساز ساخته می شود، ماده ی دفعی محسوب می گردد.

 

 

ذخیره گلیکوژن (نشاسته حیوانی) توسط کبد:

از منظر ذخیره کردن ماده ی گلیکوژن یا نشاسته ی حیوانی، کبد بصورت پیوسته در جذب مواد نشاسته ای دخالت دارد.

پس از آن که مواد نشاسته ای و قندی در نتیجه عمل هضم برای جذب توسط بدن آماده شد، از راه خون به کبد می رود و مقداری از آن به گلیکوژن تبدیل شده برای مواقع احتیاج در کبد ذخیره می شود. ذکر این نکته مهم است که فقط مقدار بسیار کمی قند همیشه در خون باقی می ماند. موقعی که بدن مجددا به قند احتیاج پیدا می کند مقداری از گلیکوژن که در کبد ذخیره شده بود به قند گلوکز (دکستروز) تبدیل می شود. سپس این قند وارد جریان خون می شود تا در بافت های سلولی به مصرف برسد.

 

 

نقش کبد در متابولیسم و ساخت پروتئین های بدن:

همچنین کبد در ساخت و ساز مواد پروتئینی مورد نیاز بدننیز نقش زیادی ایفاء می کند. مواد پروتئینی در دستگاه گوارش تجزیه می شوند و به اسیدهای آمینه تبدیل می گردند. هر گاه مقدار زیادی از این ماده مصرف شود مقدار بیشتری از اسیدهای آمینه در نتیجه ی هضم به کبد می روند و در آنجا در هم شکسته به اوره تبدیل می شوند و به سایر مواد ازته زاید که از دستگاه های دیگر حاصل می شوند می پیوندند. در انتها نیز این اسید های آمینه ای که به اوره تبدیل شده اند از راه کلیه ها در ادرار وارد شده به خارج دفع می گردند.

 

 

علت بسیاری از مشکلات کبدی چیست؟

گفته می شود که علت بسیاری از اختلالات کبدی و کلیوی خوردن مقدار زیاد گوشت، تخم مرغ، ماهی، پنیر و سایر مواد پروتئینی، نوشابه های گازدار رنگی، شکلات، شیرینی، انواع فست فودها مانند سوسیس و کالباس، پیتزا و همبرگر، آجیل های نمک دار و براق، چیپس و پفک می باشد. اما این موضوع قطعی نیست! اما چیزی که مشخص و قطعی است این است که سبک زندگی مدرن با ابتلا به بیماری ها و اختلالات کبدی و کلیوی نسبت مستقیم دارد.

علت آن است که کبد مجبور است مقداری از آنها را تجزیه کند و به اوره و سایر مواد دفعی تبدیل نماید و از راه کلیه ها به خارج بفرستد تا از زیان آنها در امان بماند. بنابراین دو اندام کلیه و کبد در نتیجه ی کار زیاد دچار اختلال می شوند.

 

نبود کبد یعنی پایان زندگی

اکنون به خوبی مشخص شده است که که کبد عضو مؤثر و مهمی در حفظ توازن و تعادل تغذیه است. همچنین این اندام به عنوان یک عامل دفاعی قوی در برابر سمومی که در بدن وارد می شوند به شمار می آید (در حال سلامت یا بیماری)

همچنین، چنان که قبلا متذکر شدیم، کبد بزرگترین دفاع کننده در مقابل داروهای وارده به بدن است. بنابراین پر واضح است که که اگر کبد به دلایلی از کار خود باز ماند، همه دستگاه های بدن بلافاصله از راههای مختلف دچار اختلال شدید می گردند. بنابر این می توان گفت اگر کسی دائما پرخوری کند و با غذاهای نامناسب بخورد به کبد خود فشار و آسیب وارد می آورد که نتیجه ی آن بد کار کردن و بیماری این عضو مهم است.

 

 

 

بیماری کبد چرب چیست؟

این بیماری حاصل از رسوب چربی در سلول های کبدی است.

 

fatty liver shape 1 - کبد چرب : از سیر تا پیاز تشخیص تا درمان

 

آمار ابتلا به کبد چرب در ایرانی ها 

۳۳% ایرانیان میانسال دچار عارضه کبد چرب هستند

۲۶% از ایرانیان دچار گرید ۱ هستند

۶% از ایرانیان دچار گرید ۲ هستند

۱% از ایرانیان دچار گرید ۳ و ۴ هستند.

 

 

 

 

 

 

علت ابتلا به بیماری کبد چرب 

کبد چرب یک بیماری پیش رونده است. علت این بیماری را عمدتاً بدلیل تغذیه ناسالم، کم تحرکی و همچنین اضافه وزن دانسته اند. این بیماری در مراحل ابتدایی مشکل خاصی را در بیمار ایجاد نمی کند. اما اگر به آن رسیدگی نشود موجب نارسایی کبدی می شود. در صورتی که این اتفاق بیفتد بیمار با مرگ دست و پنجه نرم خواهد کرد.

 

 

 

 

 

انواع کبد چرب :

این بیماری در ۴ دسته تقسیم بندی می شود که در ادامه آمده است:

 

کبد چرب گرید ۱

مراحل ابتدایی عارضه چرب شدن کبد را ” کبد چرب گرید یک ” می نامند. در این مرحله ممکن است فرد مبتلا دچار برخی ناراحتی های گوارشی گردد. بهترین زمان برای رسیدگی به کبد چرب و درمان آن در مرحله گرید یک است.

در این مرحله ممکن است طی آزمایشات مشخص گردد که آنزیم های کبدی از حالت نرمال خارج شده اند.

کبد چرب گرید یک می تواند از طریق آزمایش های تشخیص طبی و یا سونوگرافی و سی تی اسکن تشخیص داده شود.

 

 

 

 

کبد چرب گرید ۲

اگر فرد دچار گرید ۱ نسبت به پاکسازی کبد خود اقدام نکند، بیماری وی پیشرفت کرده و دچار گرید ۲ خواهد شد.

از علائم بیماری کبد چرب گرید ۲ می توان به خستگی و بی حالی، کاهش وزن، بی اشتهایی، تهوع، درد در مرکز و سمت راست شکم، زرد شدن چشم ها، ورم پا و شکم، خارش پوست و سردرگمی ذهنی نام برد.

برای درمان کبد چرب گرید ۲ حتماً می بایست سریعاً اقدام شود. یکی از راههای مطمئن برای رها شدن از شر این بیماری پاکسازی کبد با استفاده از گیاهان دارویی است.

برای بهبود کبد چرب گرید ۲ می توان از طب سنتی مدد گرفت. استفاده از گیاه خار شتر، چای سبز و علف لیمو، گیاه خار مریم، کاسنی و شاطره در کاهش عوارض کبد چرب گرید دو در طب سنتی توصیه شده اند.

 

 

کبد چرب گرید ۳

در اثر نرسیدن به کبد دچار گرید ۲، این بیماری پیشرفت کرده و به گرید ۳ تبدیل می شود. در این مرحله بیمار حتماً میبایست تحت مراقبت های ویژه بیمارستانی قرار بگیرد. در صورت پیشرفت، بیمار مبتلا به سیروز کبدی، سرطان کبد و نارسایی و از کار افتادگی کبد خواهد شد و نهایتاً مرگ در انتظار او خواهد بود.

در این حالت کبد با مقدار زیادی از چربی گسترش یافته روبرو است. بنابراین کبد دیگر نمی تواند به خوبی کار خود را انجام دهد و گردش خون به خوبی انجام نمی شود.

در این مرحله احتمال دارد بیمار به طور ناخودآگاه از هوش برود و تا حد کما پیش برود تا حدی که بیمار نیاز به دیالیز کلیه داشته باشد.

 

 

 

کبد چرب گرید ۴

این مرحله پیشرفته ترین مرحله بیماری کبد چرب است. در این مرحله شانس زنده ماندن بیمار کاهش می یابد. گاهی ممکن است با انجام پیوند کبد از مرگ بیمار مبتلا به گرید ۴ جلوگیری کرد.

 

 

 

steps of liver damage - کبد چرب : از سیر تا پیاز تشخیص تا درمان

مراحل نارسایی کبدی

 

 

 

 

دسته بندی بیماری کبد چرب از دیدگاه علت آنها :

 

کبد چرب الکلی :

اگر فرد به خوردن الکل و مشروب عادت کرده باشد، با این کار به کبد خود آسیب می زند. کبد چرب از نوع الکلی، جزو اولین مراحل بیماری های کبدی به شمار می آید. در این بیماری، کبد فرد قادر به شکستن چربی ها نیست. اگر فرد نوشیدن الکل را کنار بگذارد، کبد چرب الکلی او به تدریج درمان می شود. در غیر این صورت، علائم کبد چرب شدید و شدیدتر می شود و فرد را به سیروز کبدی دچار می کند.

 

کبد چرب غیر الکلی:

کبد چرب غیر الکلی به مصرف الکل ربطی ندارد و زمانی رخ می دهد که ۱۰ درصد از وزن کبد، حاوی چربی باشد. در این بیماری نیز کبد فرد، در شکستن چربی ها دچار مشکل می شود و چربی در بافتهای کبد جمع می شود. در صورت شدید شدن این بیماری، سیروز کبدی، زخم، خونریزی و نارسایی کبد رخ می دهد.

کبد چرب بارداری:

کبد چرب بارداری، بسیار نادر است؛ اما در بعضی از خانمهای باردار به وجود می آید. جمع شدن چربی در کبد، هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک است. کبد چرب بارداری نیز می تواند به نارسایی کلیه ها، نارسایی کبد، عفونت شدید یا خونریزی منجر شود.

 

 

 

علائم کبد چرب

کبد چرب، یک بیماری خاموش است؛ بدین معنی که  هرگز با درد ناگهانی و شدید همراه نخواهد بود.

اما این بیماری با علائمی همراه است. با دیدن نشانه های زیر، باید به سلامتی کبد خود مشکوک شوید :

 

 • ضعف عمومی و شدید بدن
 • کاهش ناگهانی اشتها و کاهش وزن
 • احساس خستگی  مداومو بی حالی دائمی
 • عدم داشتن تمرکز حواس
 • گیجی و سردرگمی مداوم
 • حالت تهوع و استفراغ
 • درد در مرکز و سمت راست شکم (این درد گاهی اوقات تا شانه ها نیز کشیده می شود!)
 • بزرگ شدن غیر طبیعی شکم  (حالت شکم گلدانی)
 • اضافه وزن غیر طبیعی (کبد چرب در بعضی از افراد باعث اضافه وزن آنها می شود و در بعضی از افراد منجر به کاهش وزن می شود.)
 • احساس خارش پیوسته در بدن
 • عصبانیت و پرخاشگری
 • درد مکرر پا و پیچ خوردگی مکرر پا
 • احساس مورچه روی یا مور مور در قسمتهای مختلف بدن
 • بدبو شدن عرق و زرد رنگ بودن عرق
 • سوزن سوزن شدن دست ها و پاها
 • اشکال در تنفس
 • سردرد مداوم
 • حساسیت و تحمل نکردن بعضی از مواد غذایی خصوصاً چربی ها
 • ترش کردن و ریفلاکس مواد غذایی در معده
 • ریزش موی شدید و ناگهانی
 • چسبندگی مدفوع 

اگر به این علائم کبد چرب دچار شده اید، وقت را تلف نکنید و برای چکاپ و انجام آزمایش به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

پیشگیری از ابتلا به چربی کبد

پیشگیری از این بیماری صرفاً از طریق اصلاح سبک زندگی، ورزش کردن، مصرف غذاهای سالم و نیز پاکسازی کبد امکان پذیر است.

 

 

 

 

 

درمان کبد چرب

در صورتی که به این بیماری مبتلا هستید روش های زیر را برای درمان پیش رو دارید.

 

 

 

 

 

درمان کبد چرب در طب نوین

این روشها با استفاده از دارو ها بصورت قرص کبد و یا آمپول های موجود در بازار انجام می شود. این روش برای افرادی که در مراحل پیشرفته بیماری هستند الزامی است. هزینه این روش ها نسبت به روش های دیگر بسیار بالاتر و پرهزینه تر می باشد.

 

 

راهکار طب سنتی برای کبد چرب

طب سنتی راهکارهایی را برای درمان این بیماری در نظر گرفته است که بسیار مجرب و اثر بخش است. در ادامه روش های مختلف درمان کبد چرب با طب سنتی آمده است:

 

 

درمان گیاهی کبد چرب / رفع علائم کبد چرب با گیاهان دارویی

در این روش که با استفاده از گیاهان دارویی انجام می شود بیمار از جوشانده گیاه دارویی بصورت دمنوش استفاده می نماید. همچنین در این روش از عرق تازه برخی از گیاهان دارویی مثل آرتیشو نیز استفاده می شود.

گیاهان بسیار معتبری که برای درمان کبد چرب ارائه می شوند عبارتند از :

گیاه خار مریم

گیاه چای سبز

گیاه زنجبیل

گیاه نعناع

گیاه گزنه

گیاه زرشک

گیاه چای ترش

گیاه بابونه

گیاه زردچوبه

 

fatty liver show - کبد چرب : از سیر تا پیاز تشخیص تا درمان

علائم کبد چرب

 

 

درمان کبد چرب با استفاده از دمنوش

اگر می خواهید کبد خود را پاکسازی کنید به شما پیشنهادی عالی داریم. شرکت معتبر دمنوش های نیوشا همه چیز را برای شما آماده کرده و در بهترین و با کیفیت ترین حالت ممکن به شما ارائه می دهد. دیگر نگران پیدا کردن گیاهان دارویی با کیفیت نخواهید بود. نگران آماده سازی گیاهان مختلف برای درست کردن دمنوش نخواهید بود.

پاکسازی کبد و درمان چربی کبد با استفاده از طب سنتی هیچگاه به این آسانی و اثر بخشی نبوده است. ما طی چندین سال تجربه دریافته ایم که مصرف دمنوش های مخصوص کبد چرب تولیدی در شرکت نیوشا در پاکسازی کبد و رفع علائم کبدهای چرب بسیار موثر می باشد.

 

بنابراین پیشنهاد می کنیم در صورتی که دچار عارضه چربی کبد هستید حتماً از پک های پاکسازی کبد با استفاده از دمنوش نیوشا استفاده نمایید و معجزه طبیعت را در طی دوران مصرف آنها ببینید.

 

 

newsha fatty liver pack 01 - کبد چرب : از سیر تا پیاز تشخیص تا درمان

پک درمان کبد چرب نیوشا

 

 

همچنین می توانید برای تهیه این پک پاکسازی کبد با استفاده از دمنوش های نیوشا با شماره ۰۹۳۰۰۰۹۱۳۴۰ تماس گرفته و یا با کلیک روی دکمه های زیر در شبکه های اجتماعی بصورت رایگان مشاوره شوید:

 

 

 

newsha consult whatsapp - کبد چرب : از سیر تا پیاز تشخیص تا درمان

 

 

newsha consult telegram - کبد چرب : از سیر تا پیاز تشخیص تا درمان

 

 

 

دسته بندی کبد چرب
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت